بازگشت دوباره به زندگی یک جوان محکوم به قصاص در یاسوج
بازگشت دوباره به زندگی یک جوان محکوم به قصاص در یاسوج
کهگیلویه و بویراحمد اولیای دم یک جوان یاسوجی را که به جرم قتل در انتظار قصاص بود، بخشیدند.

 به گزارش پایگاه خبری صبح دنا  به نقل از ایسا./کهگیلویه و بویراحمد اولیای دم، یک جوان یاسوجی ‌که به جرم قتل در انتظار قصاص بود را بخشیدند.

در پی وقوع یک فقره نزاع که در سال ۱۳۹۵بین ۲ جوان رخ داد یکی از آنان به قتل می‌رسد. پرونده این نزاع در شعبه اول دادگاه کیفری استان کهگیلویه و بویراحمد مردم رسیدگی قرار گرفته و حکم به قصاص نفس صادر که با اعتراض قاتل در دیوان عالی کشور رای صادره تأیید می شود.
پس از تأیید حکم قصاص، خانواده مقتول خواهان اجرای حکم قصاص نفس بودند، اما در این بین بزرگان و ریش سفیدان و متنفذین ایلات و طوایف، بیکار ننشستند و به طرق مختلف، با حضور مسئولان متعددی، نزد خانواده مقتول حاضر و خواستار گذشت و بخشش قاتل شدند.

سردار مهدی انصاری، فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد در مراسم اصلاح ذات البین(صلح و سازش) بین دو خانواده “براتی” و “اکبری” از ایل تامرادی و سروک در شهرستان بویراحمد که به میزبانی فرماندهی انتظامی استان برگزار شد، گفت: با تلاش هاو همکاری علما و روحانیت استان تاکنون ۱۸مورد قتل را در سطح این استان را اصلاح و به صلح و سازش ختم کرده ایم.

 

وی افزود: ظرفیت مهم و خوبی در استان برای انجام عمل پسندیده صلح و سازش و اصلاح ذات البین داریم که می توانیم از طرفیت ریش سفیدان، افراد متنفذ محلی و مسئولان و علما و روحانیت در این خصوص استفاده کنیم.

انصاری اظهارکرد: با تلاش های صورت گرفته سه مورد قتل در استان به صلح و سازش ختم شده است.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بیش از ۴ سال است که برای اصلاح ذات‌البین و صلح و سازش این قتل تلاش کرده ایم.

انصاری تصریح کرد: مقتول تک فرزند خانواده براتی بوده که ۵ خواهر دارد و بعلت یک اشتباه به قتل رسید، حکم اعدام قاتل صادر شده که با همکاری خانواده، ریش سفیدان و متنفذین محلی و با برگزاری بیش از ۵۰ جلسه رسمی در دفتر ستاد فرماندهی انتظامی استان نهایتا به رضایت اولیاء دم منجر شد.

وی ادامه داد: تاریخ از غیرت، شهامت و بزرگی ایل تامرادی سخن می گوید و در تمام صحنه های انقلاب حضور و مشارکت دارند و شهدای زیادی را تقدیم انقلاب کرده اند.

فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: همه را دعوت می کنم که برای صلح و سازش و اصلاح ذات البین پای کار بیایند و نگذارند اختلافات قومی و قبیله ای موجب سلب آسایش و ارامش از مردم شود.

انصاری با بیان اینکه طی چند سال اخیر با تلاش های صورت گرفته از جمله فرهنگ سازی، وجود روحانیت و تذکرات، ریش سفیدان، متنفذین، پلیس و برخورد قاطع دستگاه قضایی شاهد کاهش نزاع در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد بوده ایم، تاکید کرد: هم اکنون در بین استانهای کشور، سی و یکمین استان در زمینه نزاع قرار داریم و این در حالی است که در گذشته جزو استان‌های اول بوده ایم.

 

همچنین سید نصیر حسینی، نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد  نیز در این مراسم گفت: باید در جهت داشتن صبر و حوصله و افزایش آستانه تحمل در سطح استان بیشتر تلاش و فرهنگ سازی کرد.

وی افزود: ریش سفیدان، متنفذین، علما، روحانیون و مسئولان استان در زمینه ایجاد صلح و سازش تلاش کنند چراکه لذتی که در عفو و بخشش است در انتقام و قصاص نیست.

حسن نگین تاجی، رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این مراسم که با حضور خانواده های دو طرف برگزار شد، گفت: فرهنگ صلح و سازش در سطح استان آنطور که پیشینه داشت، نیست و باید کار اساسی در این زمینه شود.

 

وی افزود: رسانه ای کردن و مستند کردن موارد صلح و سازش می تواند در ترویج این فرهنگ موثر واقع شود.

نگین تاجی اظهارکرد: طرح سفیران صلح و همیاران شورای حل اختلاف که متشکل از افراد صاحب نفوذ و کلام است در سطح استان تشکیل شده که به ایجاد صلح و سازش اقدام می کنند و برای اولین بار در کشور از این استان مطرح شد که مورد تشویق رئیس قوه قضائیه قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد پیشگیری از وقوع جرم، دادرسی ارزان، مشارکت مردم در حل و فصل دعاوی را از مهمترین ثمرات صلح و سازش عنوان کرد.

گفتنی است که حدود ۵ سال پیش در پی گزارشی مبنی بر وقوع نزاع، آقای براتی توسط آقای اکبری به قتل رسید و پس از رسیدگی‌های قضایی رأی دادگاه مبنی بر وقوع قتل و حکم قصاص صادر می‌ شود.

لازم به ذکر است صلح نامه ای که در دفتر اسناد رسمی تهیه شده بود توسط پدر مقتول به خانواده قاتل اهداء شد.

درپایان از تلاش های فرماندهی انتظامی استان با اهداء لوح تقدیر هایی توسط رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد، به پاس تلاش های ارزنده سردار انصاری در ایجاد این صلح و سازش قدردانی شد.

 

مراسم ذات البین و صلح وسازش دو خانواده اکبری و براتی روز شنبه ۱۷ خرداد ماه با حضور نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد، رئیس کل دادگستری استان، فرماندار بویراحمد، جانشین سپاه فتح استان، معاون سیاسی و امنیتی استاندار، فرمانده انتظامی استان، روحانیت، برخی مسئولان محلی، ریش سفیدان، متنفذین محلی، و دو خانواده قاتل و مقتول برگزار شد و در پایان اولیاء دم مقتول از اجرای حکم قصاص گذشت کرده و رضایت خود را اعلام داشتند.

  • منبع خبر : ایسنا