رهبر کبیر انقلاب به قلم کیانوش نگهداری
رهبر کبیر انقلاب به قلم کیانوش نگهداری

همان طور که برهمه اگاه است هیچ پادشاهی قَدَرقدرت نیست، تقدیر خداوند برتر از هر اراده دیگری است و او سرنوشت مردمانی را که حاضر باشند در خود تغییر ایجاد کنند، تغییر می دهد.از این جهت امام خمینی(ره) مردم را دعوت به حرکت کرد تا سرنوشتی را که برایشان منظور شده بود تغییر دهند و […]

همان طور که برهمه اگاه است هیچ پادشاهی قَدَرقدرت نیست، تقدیر خداوند برتر از هر اراده دیگری است و او سرنوشت مردمانی را که حاضر باشند در خود تغییر ایجاد کنند، تغییر می دهد.از این جهت امام خمینی(ره) مردم را دعوت به حرکت کرد تا سرنوشتی را که برایشان منظور شده بود تغییر دهند و آنچه را که خود می پسندند بر پا دارند.
شاید در ذهن ما و نسل جوان امروز خاطره ای از امام خمینی (ره)و رفتار او وجود نداشته باشد و ایشان را به عنوان رهبری می شناسیم که نسل های پیش از ما را رهبری کرد و ما هرگز فرصت آشنایی نزدیک با او نیافتیم. آشنایی غیر مستقیم و مبتنی بر خوانش دیگران، البته دشواری های زیادی در شناخت ایشان برای ما ایجاد می کند و شاید نسل ما را در تشخیص افکار و رفتار او دچار ابهام و تردید کند،اما هر چه که هست تاثیر وی، افکار و رفتارش در زندگی نسل های متمادی و از جمله ما باقی خواهد ماند. امام خمینی(ره) به لحاظ حرکت بزرگی که آفرید و نفَسی که در کالبد یک ملت خسته دمید، می تواند الگویی باشد برای همه کسانی(همه ملت های) که از رکود خسته می شوند و در پی جوشش و زایندگی می روند.
از امام خمینی(ره) حرف می زنیم، ایشان که روزی اراده کرد، تا ساختارهای نظمی کهنه که مردمان را به اطاعت از پادشاهی که سایه خدا خوانده می شد و از سوی وابسته ها،قَدَرقدرت دانسته می شد، در هم شکند و با پشتیبانی همین مردم نظمی جدید پایه گذارد مبتنی بر عدالت که رکن رکین تعالیم اسلامی است و استقلال که نفی وابستگی به شرق و غرب است در زیر سایه آزادی که بدون این هیچ یک از دو مورد فوق دست یافتنی نخواهد بود.
امام خمینی(ره) محبوب و مقبول نسل جوان بود و به اتکای همین محبوبیت و مقبولیت بود که توانست توده های مختلف را حول یک هدف گرد آورد و به پیش بخواند. شاید راز این محبوبیت را بتوان در شجاعت بی بدیل او جست که بی هراس از حکام ستمگر حرفی را که حق می پنداشت بیان می کرد و بی ملاحظه صاحبان پیدا و پنهان قدرت، پای در راهی می نهاد که درست تر می دانست و برای جوانان چه چیزی دوست داشتنی تر از این وارستگی و شهامت.
زندگانی امام خمینی(ره) و روایاتی که از نحوه تصمیم گیری های ایشان می شود، نشان می دهد که امام به آنچه باور داشت عمل می کرد و رفتارهایش را جز بر اساس باورهایی که حاصل زیست مسلمانی او بود،نمی توان تحلیل کرد، و همین امر است که او را از دیگران متمایز می کند.
نسل ما رهبر کبیر انقلاب اسلامی را از نزدیک لمس نکرده است اما مادام که بی قرار عدالت است،شعله آرزوی کشوری آزاد و مستقل را در دل روشن می دارد و پاکبازانه و شجاعانه به سوی این اهداف پیش می رود،در مسیر امام خمینی(ره) بزرگ قدم بر می دارد و از این جهت امام خمینی رهبر جاودانه ماست و ما همچنان برای شناخت راه و دشواریهای آن از مشعلی که او پیش روی ما گرفته مدد می گیریم و چون او قدم در راه می گذاریم و باور داریم که تقدیر خداوند بر اراده آدمیان متکبر چیره خواهد شد و سرنوشت ما به بهترین نحو رقم خواهد خورد.
و بر این باوریم که رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای همچنان پیوسته و استوار راه آن رهبر فقید را ادامه خواهد داد و رهنمود های آن چراغ راهیست برای بیداری جوانان،که آیت‌الله خامنه‌ای به واقع تئوریسین، ایدئولوگ، نظریه‌پرداز و یک روشنفکر واقعی است روشنفکری که عقلانیت، زمان و مکان پایه تصمیم‌گیری اوست. نظریه امامت در تفکر اسلامی را سال‌های قبل از انقلاب در آثار و مکتوبات خود مطرح کرد. مورخ و صاحب‌نظری بزرگ در حوزه تاریخ جهان، روابط بین‌الملل و جهان اسلام است.

پ ن:پایگاه خبری صبح دنا یاد آور میشود مطالب ارسالی از سوی مخاطبین صرفا جهت حفظ سیاست های کلی این پایگاه خبری درج شده و محتوای آنها  مستقلا نه تایید و نه رد میشود/.